Tarcze do cięcia

Tarcze diamentowe do cięcia stanowią jeden z niezbędnych elementów wyposażenia każdego warsztatu, garażu majsterkowicza czy profesjonalnego zakładu. Dzięki temu rodzajowi osprzętu można ciąć chociażby drewno czy metal, a także je wyszlifować. Obecnie na rynku można również znaleźć takie, których działaniu poddadzą się takie materiały, jak np.

metale nieżelazne, kamień oraz inne niestandardowe tworzywa. Wybrane modele tarcz mogą być stosowane wraz ze szlifierkami kątowymi. Z kolei w pracy w wymagających warunkach sprawdzą się elastyczne tarcze do szlifowania.

O tym, czy jakość tarczy do metalu jest odpowiednia, decyduje rodzaj zastosowanego materiału ściernego. W większości przypadków stosuje się mieszankę żywic, węglika krzemu, syntetycznych diamentów oraz korundu. Dodatkowo wzmacnia się je warstwą wykonaną z włókna szklanego.

W przypadku tarcz do drewna warto zwracać uwagę na liczbę i kształt zębów. Od tych parametrów zależy bowiem szybkość oraz precyzja cięcia mniejszych lub większych kawałków drewna. Tarcza z 12-24 zębami sprawdzi się idealnie w przypadku małych, miękkich kawałków drewna, a ta z 30 do nawet 90 zębów ma przeznaczenie do bardzo dokładnego i powolnego cięcia.

Dobrej jakości tarcze, wytwarzane przez wiodących producentów zachowują agresywność działania aż do ich całkowitego zużycia, charakteryzują się długą żywotnością, są wytrzymałe i eliminując koszty eksploatacyjne. Najpopularniejszymi markami zajmującymi się produkcją tarcz są Green Corps, Supra, Felman, Blauflex czy Tediam..

Polecane

Przeczytaj również

Jak dbać o wiertła?
Pogłębiacze i frezy
Groty wkrętakowe (bity)