Stropy prefabrykowane – co to jest i jakie są ich zalety i wady?

Jeszcze całkiem niedawno czymś naturalnym było, że stropy należało wylać, a cała praca była bardzo czasochłonna i odpowiedzialna. Nie dość, że należało tak dobrać ilość betonu, aby mieć pewność, że faktycznie będzie w stanie wytrzymać obciążenie wyższych kondygnacji, to jeszcze należało poczekać aż on wyschnie, a to oznaczało, że przez ten czas nie można było wykonywać dalszych prac. Dlatego też sporym ułatwieniem okazały się stropy prefabrykowane, które są wykonane już wcześniej i przywożone na miejsce. Co więcej, istotne w tym wszystkim jest również to, że takie stropy prefabrykowane są wykonywane poza placem budowy, a to oznacza, że nie jesteśmy uzależnieni od warunków pogodowych, bo jeśli te były nieodpowiednie, to wówczas nie było możliwości, aby wylać beton, a to oznaczało, że prace były wstrzymywane.

Jakie mamy stropy prefabrykowane?

Oczywiście zanim podejmiemy jakąkolwiek decyzję w tym zakresie, musimy najpierw się dowiedzieć, w jakim rodzaju są nam oferowane stropy prefabrykowane, tak abyśmy mogli ocenić, czy dobrze będą one spełniały swoje zadanie.

To też oznacza, że powinniśmy sprawdzić czy takie stropy prefabrykowane będą odpowiednie, a jeśli tak, to zobaczyć, który ich rodzaj. Z jednej strony mamy stropy prefabrykowane, które są pełnymi płytami ze zbrojeniem tradycyjnym. Jeszcze całkiem niedawno były one często wykorzystywane. Obecnie się od nich odchodzi, ponieważ mają niską efektywność konstrukcyjną. Dlatego wykorzystuje się je w miejscach, gdzie mamy małą rozpiętość, jak chociażby podesty klatek schodowych.

W miejscach, gdzie ta rozpiętość jest większa, stosuje się płyty stropowe sprężone. Niewątpliwie zaletą takich płyt jest fakt, że można w nich zatopić instalacje.

Jakie jeszcze stropy prefabrykowane możemy wykorzystać?

Jeszcze inną propozycją jeśli chodzi o stropy prefabrykowane są z pewnością płyty wielootworowe. Mamy tutaj otwory wzdłużne, które z jednej strony dają nam pewność, że taka płyta ma optymalną nośność, a z drugiej jest ona stosunkowo lekka. Istotne jest tutaj to, że obecnie tego typu stropy prefabrykowane są najtańszym rozwiązaniem, z którego możemy skorzystać, a to oznacza, że warto się nad nim zastanowić.

Co więcej, możemy je wykorzystać miejscach, w których mamy do czynienia z dużą rozpiętością. Inną propozycją, z którą będziemy się mogli spotkać jeśli chodzi o stropy prefabrykowane, będą dwużebrowe płyty stropowe TT. Świetnie sprawdzą się one w tych miejscach, w których wiemy, że wymagana będzie większa rozpiętość i jednocześnie też większe obciążenie. Dlatego mają one zastosowanie w budownictwie przemysłowym, a więc w takich obiektach jak magazyny czy parkingi wielopoziomowe. Jeśli tylko jest to możliwe, powinniśmy sięgać po rozwiązania, które z jednej strony pozwolą nam skrócić czas potrzebny na postawienie jakiegoś obiektu, a z drugiej pozwolą nam również na zmniejszenie kosztów z tym związanych.

Dlatego też warto popatrzeć jakie stropy prefabrykowane są nam oferowane, czym się one między sobą różnią i w jakich momentach proponowane są ich konkretne rodzaje. Możemy być pewni, że będziemy tutaj mieli odpowiedni produkt, który będzie mógł być montowany praktycznie w każdych warunkach, a dodatkowo jeszcze będzie nam gwarantował odpowiednią wytrzymałość. Im lepiej zapoznamy się z parametrami każdej propozycji, tym łatwiej będzie nam powiedzieć, które stropy prefabrykowane sprawdzą się w domach jednorodzinnych, a które z nich powinniśmy zamontować podczas budowania hali magazynowej.

Polecane

Przeczytaj również

Jak odświeżyć swoje wnętrze bez remontu?
Stropy prefabrykowane – co to jest i jakie są ich zalety i wady?
Wybierając akcesoria, warto stawiać na funkcjonalność