Rodzaje wierteł www.oik-radocza.pl

Jeśli zawodowo nie zajmujemy się pracami budowlanymi czy remontowymi, wybór odpowiedniego wiertła może okazać się sporym problemem. W pierwszej kolejności powinno się wziąć pod uwagę to, z jakim materiałem chcemy pracować. Tak też możemy wyróżnić wiertła do: drewna oraz do metalu. Wiertła do drewna najczęściej mają długie szpice centrujące i dwa rowki wiórowe np. kręte lub spiralne. Jeśli chcemy wywiercić znacznych rozmiarów otwór w niewielkich rozmiarów materiale, wybierzmy wiertło koronowe.

Wiertła do metalu np. żelaza, mosiądzu, aluminium określane są jako uniwersalne. Sprawdzą się one także w przypadku obróbki drewna, jak i tworzyw sztucznych. Jeśli jednak naszym celem jest praca w wymagających materiałach np. grubym betonie lub kamieniu, konieczne okaże się użycie wierteł widiowych. Są one zazwyczaj wykonywane z tytanu, kobaltu lub węglików wolframu.

Większe prace budowlane i remontowe wykonywane przez firmy remontowe nie obędą się bez wierteł wielozadaniowych, określanych uniwersalnymi. Ich użycie pozwala na szybkie i precyzyjne wykonanie otworów potrzebnych do przeprowadzenia montażu, zarówno w zróżnicowanych materiałach. Wielozadaniowe wiertła poradzą sobie z powierzchniami metalowymi, tworzywami sztucznymi, drewnem oraz kamieniem. Przy zakupie wierteł warto upewnić się, jaki system mocowania został użyty w wiertarce, z której ma się zamiar korzystać. Jeśli nie mamy pewności, co wybrać, warto skorzystać z pomocy pracowników marketów budowlanych lub zapoznać się z fachowymi poradami na forach..

Polecane

Przeczytaj również

Rodzaje wierteł
Dłuta
Lutownice