Pogłębiacze i frezy

Wśród osprzętu do elektronarzędzi można wspomnieć o pogłębiaczach i frezach. Pogłębiacz to przydatne narzędzie przeznaczone do obróbki skrawaniem. Używa się go, kiedy konieczne okazuje się zwiększenie wielkości otworu lub też jego drobna modyfikacja na danej długości.

W skrzynce narzędziowej może znaleźć się kilka rodzajów pogłębiaczy pierwszy podział przeprowadza się ze względu na ilość ostrzy, wyróżniamy pogłębiacze jednoostrzowe i wieloostrzowe, inny podział przeprowadza się ze względu na przeznaczenie np. walcowo-czołowe, specjalne, stożkowe i czołowe. Te walcowo-czołowe są najczęściej stosowane do wykonania otworów, w których zmieszczą się śruby lub wkręty.

Z kolei pogłębiacze specjalne są stosowane przy wykonywaniu dość skomplikowanych otworów. W zależności od rodzaju pogłębiacze pozwalają na pracę w drewnie, metalu, tworzywach sztucznych. Frezy to często wykorzystywany osprzęt, potrzebny do prawidłowej pracy frezarki, wykonane najczęściej ze stali szybkoschnącej, kobaltowej lub proszkowej albo węgliku spiekanego.

Mają one wiele ostrzy, działają w ruchu obrotowym i służą obróbce skrawaniem np. tworzyw sztucznych, drewna, płyt MDF, a także metalu. Ze względu na kształt można wyróżnić wiele rodzajów frezów.

Wśród nich są walcowe, czołowe, trzpieniowe, tarczowe, kątowe, kształtowe, do gwintów, modułowe, ślimakowe, palcowe, krążkowe. Walcowe mogą być stosowane w przypadku płaskich powierzchni, tarczowe m.in.

do cięcia, a kątowe są dostosowane do wykonywania rowków, np. trapezowych..

Polecane

Przeczytaj również

Stojaki i uchwyty do elektronarzędzi
Osprzęt do elektronarzędzi
Lutownice