Podstawowe zasady BHP pracy z elektronarzędziami Zasilacze hydrauliczne https://norminet.pl/produkty/las-i-ogrod,2,104668

Elektronarzędzia to jak już wiadomo narzędzia, które zasilane są prądem elektrycznym. Dlatego używając ich, należy zachować szczególne bezpieczeństwo. Porażenie prądem może doprowadzić do uszczerbku zdrowia lub nawet utraty życia. Do podstawowych zasad BHP należy utrzymanie porządku na stanowisku pracy.

Wkoło obszaru roboczego nie mogą znajdować się materiały łatwopalne. Niebezpieczeństwem jest także tak prozaiczna rzecz, jak rozlana woda czy splątane kable. Zagrożeniem są małe elementy, np. trociny, które mogą wpaść do oczu operatora.

Porządek w miejscu pracy to absolutna podstawa. Kolejną ważną sprawą jest ubiór. Ubrania powinny przylegać do ciała, aby nie wkręciły się w narzędzie. Zabronione jest noszenie biżuterii – w przypadku jej uszkodzenia mogłaby poważnie zranić poszczególne części ciała.

Nigdy nie wolno rezygnować z kolei ze stosownego ubioru ochronnego –kasku, okularów czy nauszników, a także mocnych rękawic w miarę potrzeby. Bezpieczeństwo zwiększają również solidne buty, które chronią stopy przed różnego rodzaju urazami. Niewłaściwe stosowanie elektronarzędzi oraz osprzętu wynika często z bardzo prozaicznego powodu – niezapoznania się z instrukcją obsługi. Za nieprzydatną uznają je zarówno świeżo upieczeni fachowcy, jak i ci starsi, z wieloletnim doświadczeniem.

Okazuje się, że sprzęt tego samego rodzaju, lecz od innego producenta lub w udoskonalonym kształcie, obsługuje się inaczej. Niewłaściwe zastosowanie może zaś przyczynić się do uszkodzeń samych narzędzi oraz materiału, z którym pracują..

Polecane

Przeczytaj również

Pogłębiacze i frezy
Jak dbać o wiertła?
Osprzęt do elektronarzędzi