Lutownice

Do precyzyjnych prac elektronicznych koniecznym jest skorzystanie z lutownicy. Narzędzie to pomoże połączyć ze sobą elementy metalowe za pośrednictwem spoiwa zwanego lutem. Wyróżniamy pięć różnych typów lutownic: transformatorowe, grzałkowe (zwane również oporowymi), gazowe, podgrzewane zewnętrznym źródłem ciepła oraz lutownice z elektrodami grafitowymi.

Do profesjonalnego użytku na stanowisku elektronika najlepsza będzie lutownica grzałkowa. Tego rodzaju sprzęt zalicza się do średniej półki cenowej, a zakres prac, jakie umożliwia, okazuje się być dość szeroki. Dzięki niewielkiej wadze zapewnia komfortowe użytkowanie nawet przez wiele godzin.

Lutownicę grzałkową można także bezpiecznie wykorzystywać do celów amatorskich, np. modelarstwa. Z kolei lutownice transformatorowe są narzędziem do łączenia znacznie większych elementów, np.

grubych kabli. Lutownica bateryjna zasilana jest, jak sama nazwa wskazuje, bateriami, dlatego można ją stosować w miejscach, gdzie niemożliwe jest podłączenie urządzenia do sieci elektrycznej. Ciekawym rozwiązaniem jest także lutownica na gorące powietrze.

Podczas pracy z łączonymi elementami nie dotyka ich, dlatego możliwość zniszczenia została zminimalizowana praktycznie do zera. Idealnie nadaje się do pracy z niewielkimi elementami. Warto wspomnieć, o zachowaniu środków ostrożności przy używaniu narzędzi lutowniczych.

Lutowanie wymaga wysokiej temperatury, przy lutowaniu miękkim poniżej 450 stopni Celsjusza, a przy twardym, nawet ponad 450, dlatego ważne jest zastosowanie odpowiednich zasad bezpieczeństwa..

Polecane

Przeczytaj również

Stojaki i uchwyty do elektronarzędzi
Pogłębiacze i frezy
Jak bezpiecznie używać elektronarzędzi i osprzętu?