Jak dbać o wiertła?

Osprzęt do elektronarzędzi jest wymienny i przy intensywnym używaniu szybko się zużywa. Wiertło, które uległo stępieniu, nie musi jednak od razu lądować w koszu na śmieci. Dobrej jakości osprzęt do elektronarzędzi posłuży nam wiele lat, jednak trzeba odpowiednio o niego zadbać. Poza regularnym czyszczeniem, używaniem zgodnie z przeznaczeniem, podstawowym zabiegiem regenerującym wiertła jest ich ostrzenie. Jeśli czynność tę wykonamy prawidłowo, wiertło odzyska swoje właściwości i będzie służyło przez długi czas.

Pamiętajmy jednak, że nie każde wiertło da się naostrzyć, więc należy zapoznać się z instrukcją obsługi zanim weźmiemy się do naprawy. Jak zabrać się do ostrzenia wierteł? Potrzebujemy do tego uniwersalnej ostrzałki lub specjalnej blaszki przygotowanej uprzednio do tego celu. Wiertło, które chcemy naostrzyć, przykładamy do tarczy szlifierki i wykonujemy nim ruchy wahadłowe. Jednocześnie obracamy wiertło wokół własnej osi, tak jakbyśmy chcieli przewiercić nim tarczę. Wypada jeszcze zaznaczyć, pod jakim kątem należy przyłożyć wiertło do tarczy ostrzącej.

Powinno to być 62 stopnie (uzyskamy wtedy kąt wierzchołkowy wiertła o 118 stopniach). Od tej zasady są odstępstwa, w zależności od wierconego materiału, np. wiertła do pogłębiania otworów ostrzymy pod kątem 41 stopni. Tak jak wspomniano na początku, zamiast kamienia szlifierki można przygotować własne narzędzie do ostrzenia wierteł. Przy ostrzeniu narzędzi na szlifierce należy uważać, by nie nagrzały się one i nie odkształciły się.

Pamiętajmy o tym, by co jakiś czas schładzać wiertło wodą, naftą lub olejem..

Polecane

Przeczytaj również

Podstawowe zasady BHP pracy z elektronarzędziami
Nowoczesny warsztat stolarza – jakie elektronarzędzia są w nim niezbędne?
Tarcze diamentowe