Jak bezpiecznie używać elektronarzędzi i osprzętu? www.stefanhula.com

Używanie elektronarzędzi w niewłaściwy sposób może skończyć się przykrymi konsekwencjami. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa wystarczy, by zminimalizować możliwość zrobienia sobie (lub innym!) krzywdy. Podczas pracy z elektronarzędziami trzeba zawsze mieć z tyłu głowy, że są one podłączone do prądu.

Co za tym idzie – nie wolno obsługiwać ich mokrymi rękami. Także wszelkiego rodzaju osprzęt (wiertła, tarcze) muszą być bezwzględnie suche. Zasada ta ma zastosowanie szczególnie w czasie pracy „pod chmurką”.

Gdy zaczyna padać deszcz, elektronarzędzia należy odłączyć od sieci, zabezpieczyć przed wilgocią i poczekać na poprawę pogody. Kolejna zasada może wydawać się oczywistością. Osprzęt powinien być zawsze sprawdzony przed użyciem pod kątem ewentualnych uszkodzeń.

Stosowanie zepsutych wierteł nie tylko może uszkodzić materiał, w którym miał być wywiercony otwór, ale także narazić operatora na urazy lub skaleczenia. Przestrzeganie wymienionych powyżej zasad nie powinno nikomu sprawić trudności, a znacząco zwiększy bezpieczeństwo pracy. W instrukcji obsługi napisane jest, jaki osprzęt może być stosowany w parze z danym urządzeniem.

Czasami nie ma znaczenia, czy wybierzemy wiertła producenta X czy Y, a w innym wypadku okaże się, że któreś z nich mogą nie pasować. W dokumencie tym znajdziemy także szczegółowe zasady BHP oraz informacje, z którymi powinniśmy zapoznać się przed pierwszym podłączeniem narzędzi. Z instrukcją warto się zapoznać, dlatego że producenci prezentują w nich cały wachlarz zastosowań swojego produktu oraz interesujące produkty dodatkowe.

.

Polecane

Przeczytaj również

Tarcze diamentowe
Rodzaje wierteł
Dłuta