Do czego służy wiertarka? Rodzaje wiertarek

Wiertarka okazuje się narzędziem wielozadaniowym. Jest niezbędna do wiercenia, rozwiercania oraz pogłębiania otworów. To jednak nie koniec jej zastosowań. Fachowcy używają wiertarki także do wykręcania śrub, frezowania, szlifowania oraz innych prac.

Na rynku dostępne są obecnie różne rodzaje wiertarek do zastosowań „domowych” oraz profesjonalnych przemysłowych. Do tych pierwszych zaliczyć możemy wiertarki udarowe i bezudarowe oraz wiertarko-wkrętarki. Nie ma przesady w stwierdzeniu, że przydadzą się one przynajmniej kilka razy w roku w każdym domu czy gospodarstwie, do wielu różnych prac. Wiertarki profesjonalne wyróżniają się z kolei tym, że są dostosowane do konkretnych zastosowań.

Takie urządzenia, jak młoty pneumatyczne oraz wiertarki stołowe charakteryzują się zatem wąskim zakresem prac. Przy zakupie wiertarki warto dokładnie zapoznać się ze specyfikacją produktu oraz wybrać taką, która pochodzi od sprawdzonego producenta. W tym przypadku warto wydać więcej, ale być pewnym, że w czasie pracy z tym elektronarzędziem nic nam nie zagraża. Ważne jest też, by odpowiednio dbać o zakupiony sprzęt, po każdym użyciu oczyścić sprzęt z nazbieranego pyły lub kurzu, najlepiej używając do tego sprzężonego powietrza, które pozwoli usunąć nieczystości z szczelin i wgłębień.

Obecnie na rynku występuje wielu producentów wiertarek różniących się ceną, zastosowaniem a także wytrzymałością, do marek cieszących się największym zaufaniem profesjonalistów należą Makita, Hilti, Bosh, DeWalt i Milwaukiee..

Polecane

Przeczytaj również

Jak bezpiecznie używać elektronarzędzi i osprzętu?
Podstawowe zasady BHP pracy z elektronarzędziami
Młotowiertarki