Czego używamy do obróbki skrawaniem?

Do dużej grupy elektronarzędzi zaliczamy także te służące do obróbki skrawaniem. Proces ten polega na zdejmowaniu nadwyżki materiału i możemy podzielić go na dwa rodzaje: obróbkę wiórową i obróbkę ścierną.

Pierwszy proces przeprowadza się za pomocą obrabiarki, narzędzia o zdefiniowanej geometrii i liczbie ostrzy, które zdejmują naddatek materiału w postaci wiórów. Natomiast druga metoda charakteryzuje się o wiele niższą głębokością ścierania, naddatek materiału zostawia w postaci pyłu, a używa się do niej tarcz, papieru ściernego lub past.

Na przestrzeni ostatnich lat sporo się w tej kwestii zmieniło. Jeszcze nie tak dawno na wyposażeniu profesjonalnego warsztatu lub zakładu przemysłowego musiały znaleźć się tokarka, frezarka, rowkarka, gwinciarka oraz inne narzędzia wyspecjalizowane do określonych prac jak druty spawalnicze.

Wraz z rozwojem technologicznym i ucyfrowieniem, poszczególne narzędzia do obróbki skrawaniem zostały stopniowo wyparte przez obrabiarki CNC (Computerized Numerical Control, z języka niemieckiego – komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych). Obrabiarki i centra obróbcze CNC nie wymagają od operatora manualnej pracy.

Wystarczy je zaprogramować, a maszyna wykona określone ruchy robocze. W mniejszych firmach, niezajmujących się masową obróbką materiałów, standardowe narzędzia do obróbki skrawaniem, takie jak np.

tokarka czy obrabiarka, wciąż pozostają niezastąpione. Wpływa na to niższy koszt zakupu urządzenia, jego serwisowania oraz mniejsze koszty związane z zatrudnieniem mniej wykwalifikowanych pracowników.

Sprawdź Corrado Kielce – firmę zajmującą się obróbką metali za pomocą maszyn CNC.

www.mckis.pl
Polecane

Przeczytaj również

Jak bezpiecznie używać elektronarzędzi i osprzętu?
Do czego służy wiertarka? Rodzaje wiertarek
Elektronarzędzia