
Wybór odpowiednich grotów wkrętakowych może być dla laika nie lada problemem. Pierwszą rzeczą, którą należy wziąć po uwagę, będzie materiał, z jakim groty (nazywane też bitami) mają pracować. Groty wkrętakowe do metalu wykonane są z materiału elastycznego, a do miękkich materiałów, takich jak drewno – z twardego.
Taki dobór osprzętu zabezpiecza przed wyrabianiem gniazd bitów oraz łamaniem się samych grotów. Mocno eksploatowane, tanie bity narażone są na złamanie się lub odkształcenie, a także mogą zniszczyć sprzęt lub materiał, na którym się pracuje. Podczas wkręcania w grotach wkrętakowych pojawiają się silne naprężenia, z tego powodu warto wybierać oferowane przez niektórych producentów bity z tzw.
strefą skrętną, które są bardziej trwałe i mniej podatne na zniekształcenie. Po zakończeniu pracy bit sam powróci do swojej formy. Drugą ważną sprawą jest kształt końcówek.
Produkowane są bity z końcówką płaską, krzyżową, TORX, sześciokątną, PH Plus Minus oraz ich różne odmiany. Końcówki muszą być rzecz jasna dopasowane do kształtu gniazda, dobrze jest zainwestować w końcówki nasadowe z magnesem, które nie tylko ułatwiają osadzenie bita w gnieździe, ale także stabilnie je trzymają podczas pracy. Jeśli dobierzemy je odpowiednio, praca z grotami wkrętakowymi będzie niezwykle prosta.
W dobrze wyposażonym warsztacie nie może zatem zabraknąć ich szerokiego wyboru. Na szczęście producenci oferują bity w praktycznych wieloelementowych zestawach, ułatwiające odnalezienie się wśród bogatego asortymentu..
